Okres wiosenno-letni wiąże się z wysokimi temperaturami. Wielu z nas nie lubi nadmiernych upałów, z chęcią wykorzystując rozwiązanie, jakim jest klimatyzacja. Powiew chłodu doskonale sprawdza się zarówno w samochodzie, jak i biurze.
Kto wynalazł klimatyzację i co nim kierowało?
Wynalazek, który ma ponad 100 lat, wciąż miewa się doskonale. Jego pomysłodawcą był Willis Carrier, który rozpocząwszy pracę w firmie zajmującej się produkcją nagrzewnic, musiał zaprojektować urządzenie, dzięki któremu w drukarni utrzymywałaby się stała temperatura. Choć początkowo, wynalazek sprawdzał się tylko w fabrykach, szybko zyskał na uznaniu także w innych miejscach. Ostatecznie trafił nawet do Białego Domu. Rozwiązanie przyjęło się do tego stopnia, że trudno wyobrazić sobie ośmiogodzinny pobyt w biurze bez jego obecności. Jak działa klimatyzacja? Mało kto zgłębia ten temat, a warto wiedzieć, jak właściwie działa sprzęt, dostępny w tak wielu lokalizacjach, a nawet samochodach.
Jak działa klimatyzacja? Podstawowy schemat.
Każdy sprzęt, o którym mowa działa dzięki obecności podstawowych, a co ważniejsze niezmiennych elementów. Należą do nich:
- parownik
- skraplacz
- sprężarka
- zawór rozprężony
- zwykle dwóch wentylatorów
Brzmi dość skomplikowanie, jednak samo działania takiego urządzenia przypomina nieco funkcjonowanie tradycyjnej lodówki. Czynnik roboczy, a więc w tym wypadku powietrze, krąży pomiędzy parownikiem a skraplaczem. W tym pierwszym odbiera od otoczenia ciepłe powietrze, by następnie przekazać je, już schłodzone do skraplacza, który wypuszcza je na zewnątrz. Prosty schemat doskonale zobrazowuje jednak, jak działa klimatyzacja. Oczywiście na rynku dostępne są różnego rodzaju urządzenia, dedykowane zarówno dużym przestrzeniom, jak i małym pomieszczeniom domowym. Wszystko więc zależy wyłącznie od potrzeby i możliwości finansowych. Najróżniejsze klimatyzacje oraz klimatyzatory działają jednak, bazując na tych samych mechanizmach. Wynalezionych ponad 100 lat temu.
Czy warto instalować klimatyzację w domach i mieszkaniach?
Pytanie, które widnieje powyżej, coraz częściej zadają się właściciele domów i mieszkań borykający się z nadmierną temperaturą w pomieszczeniach. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna, gdyż w dużej mierze zależy to wyłącznie od człowieka. Przeciwnicy klimatyzacji sugerują, iż jej obecność nie tylko w pracy, ale również we własnych czterech kątach przyczynia się do zmniejszenia odporności organizmu oraz występowania wielu chorób jak np. angina. Zwolennicy takich urządzeń podkreślają z kolei, iż właściwe stosowanie klimatyzacji nie ma związku ze zdrowiem czy samopoczuciem. Oczywiście, zbyt niska temperatura wewnątrz, przy upale na zewnątrz może prowadzić do infekcji i przeziębień. Dlatego warto zdawać sobie sprawę z takiej ewentualności, dostosowując temperaturę do tej za oknem. Prawidłowe używanie domowych klimatyzatorów w niczym nie przeszkadza, posiada jednak wiele zalet, o których najczęściej się po prostu zapomina. Każda klimatyzacja filtruje bowiem powietrze i jeśli jest regularnie czyszczona, może pomóc pozbyć się np. alergii.